CiekawostkiTechnologia

Technologie, które zmieniły świat

Większość technologii po pojawieniu się na rynku po jakimś czasie przechodzi w niebyt i niepamięć, pozostając jedynie we wspomnieniach twórców i niewielkiej grupy zapaleńców. Bywają jednak takie, które w umysłach milionów osób na zawsze pozostaną nieodłącznym elementem codziennego życia i trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w obecnym świecie bez nich. Przedstawiamy subiektywny zbiór wybranych technologii, które zdeterminowały funkcjonowanie większości ludzi na naszej planecie.

Pilot

Zaczniemy dość banalnie. Trudno sobie wyobrazić telewizor bez pilota. Obecnie funkcjonalność dostępna jest nawet na smartfonach, co świadczy o niebywałej żywotności pomysłu. Mimo że część osób – co zagadkowe – konsekwentnie trzyma go w pobliżu telewizora na stałe wpisał się w krajobraz domów (i nie tylko) na całym świecie, niejednokrotnie złośliwie chowając się po szafkach, półkach czy innych zakamarkach meblościanek. Wróćmy jednak do źródeł. Pierwszy bezprzewodowy kontroler pojawił się na rynku w 1955 roku za sprawą firmy Zenith. Rewolucyjny model Flash-Matic – mimo że obecnie kojarzy się bardziej zdezelowanym pistoletem niż pilotem – zrobił furorę i stanowił obiekt westchnień każdego posiadacza odbiornika telewizyjnego.

Gry komputerowe

Być może niektórych zdziwi fakt, że gry komputerowe pojawiają się przed samym komputerem, ale spieszymy z wyjaśnieniami, że ten drugi pojawi się poniżej, ponieważ założyliśmy podział na „gry” oraz „komputer osobisty”. Wracając do meritum – zaczęło się dość niepozornie od kultowego Atari Pong, który w 1972 roku wywołał niewyobrażalny zachwyt użytkowników, którzy pierwszy raz mieli styczność z tego typu technologią. Gra byłą banalna, jednak jej popularność sprawiła, że już cztery lata później wprowadzono wersję dla użytkowników domowych. Później – w sporym uproszczeniu – poszło już z górki. O potencjale tego rynku, który obecnie jest wyceniany na grubo ponad 20 miliardów dolarów nie będziemy się rozpisywać, ale jest pewne, że gaming można zaliczyć do technologii, które na stałe wpisały się w funkcjonowanie milionów ludzi na całym świecie.

Komputer osobisty

Zaprojektowanie komputera osobistego było wydarzeniem, które nieodwracalnie zmieniło oblicze współczesnego świata. Pierwszy z nich powstał latem 1981 roku. Jak pewnie większość z was wie, był to stworzony przez IBM model PC 5150. Od tamtej pory komputery – ze źródła rozrywki – stopniowo stawały się niezbędnym narzędziem do prowadzenia biznesu i rozwoju. Zapoczątkowały też rozwój szeregu innych technologii, bez których obecnie trudno wyobrazić sobie rzeczywistość, jak np. komputer przenośny, który pojawiając się na rynku w 1992 roku (po raz kolejny za sprawą firmy IBM, oferującej – tym razem – ThinkPad 700C) na stałe wpisał się w nasze codzienne funkcjonowanie, powolutku wypierając modele stacjonarne.

Telefon komórkowy

Kolejnym hitem jest telefon komórkowy, który trafił do sprzedaży w 1983 roku, kiedy Motorola wypuściła na rynek model DynaTAC 8000X. Kilogramowa „cegła” oferowała godzinę rozmowy i zapis do 30 numerów. Kolejne modele uwzględniały niedogodności związane z użytkowaniem mało przyjaznego w obsłudze telefonu i z roku na rok rynek obfitował w coraz mniejsze rozwiązania. Paradoksalnie – czego trudno nie zauważyć – obecnie trend się odwrócił i o ile w smartfonach (następcach komórek) waga nadal musi zachowywać pewne normy, rozmiar wyświetlacza wydaje się przekraczać zarówno potrzeby, jak i oczekiwania użytkowników.

Dostęp do internetu

Błyskawiczna komunikacja i bezproblemowa wymiana danych nie byłyby możliwe bez łączy szerokopasmowych, które wytyczyły kierunek rozwoju naszej cywilizacji. Z funkcji rozrywkowej internet stał się przestrzenią, bez której obecnie nie moglibyśmy funkcjonować. Otwarcie mówi się o tym, że globalny problem z internetem wywołałby załamanie funkcjonowania światowej gospodarki oraz wpłynąłby na zmianę rozkładu sił (także zbrojnych) na świecie.

Tyle na temat przeszłości. Jak widzimy przyszłość? Zdecydowanie w chmurach, ale o tym więcej w kolejnych artykułach…

Ziemia
Poprzedni post

Obcy podzielą się swoimi technologiami?

Błąd 451.
Następny post

Co oznacza błąd 451?

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>