Jeszcze kilka lat temu nie było wyboru – do przechowywania danych na komputerze stacjonarnym lub laptopie służyły standardowe, magnetyczne dyski twarde (HDD) o różnej pojemności, które pojawiały się w opcjach z coraz to większą pojemnością. Teraz możemy wybierać spośród standardowych dysków twardych (HDD), dysków typu solid state (SSD) oraz mieszanki dwóch poprzednich, czyli dysków hybrydowych (SSHD). Kupując nowy komputer lub rozbudowując już posiadany, możemy zatem rozważyć, który typ najlepiej spełni nasze oczekiwania jako użytkownika. Poniżej znajduje się lista parametrów, na które warto zwrócić uwagę, wzbogacona o krótką charakterystykę.

Prędkość

Tutaj zdecydowanie królują dyski SSD, zarówno w kwestii rozruchu, jak i odczytu oraz zapisu danych, także przy operacjach wymagających multitaskingu. Zaraz za nimi plasują się dyski hybrydowe. Osiągi dysków HDD są jednak w pełni wystarczające dla większości aktualnie używanych komputerów PC.

Pojemność

Potrzeba jeszcze jakiegoś czasu, by nowsze rozwiązania SSD dogoniły wzrastającą przez kilkanaście ostatnich lat pojemność dysków HDD. Warto jednak zwrócić uwagę na rozwiązania hybrydowe, które także oferują dużą pojemność i są dostępne w coraz korzystniejszej cenowo ofercie.

Cena

Najniższy koszt w przeliczeniu na gigabajty pojemności oferuje oczywiście dysk HDD. Następne są dyski hybrydowe, z ceną tylko nieznacznie wyższą. Dyski SSD nadal mogą być opłacalne w pojemnościach typowo systemowych, nieprzekraczających 240 GB, jednak za większe nadal trzeba jeszcze sporo zapłacić.

Forma

Ponieważ dysków SSD nie ogranicza konieczność posiadania wirujących dysków właściwych dyskom HDD i hybrydowym, ich rozmiary mogą osiągnąć największą kompaktowość – dyski SSD dla standardowych laptopów oraz ultrabooków mają wysokość zaledwie 5 lub 7 milimetrów. Pozostałe typy jednak szybko je doganiają.

Wytrzymałość

Dyski SSD uważane są za bardziej wytrzymałe z uwagi na sposób ich zaprojektowania i brak ruchomych elementów. Praktycznie jednak, biorąc pod uwagę inne elementy laptopa lub komputera stacjonarnego, i tak to wyświetlacz oraz procesor mają największe szanse na ulegnięcie awarii z powodu temperatury lub uszkodzeń mechanicznych.

Zużycie baterii

Przechowywanie danych ma niewielki udział w zużywaniu baterii laptopa – niecałe 10 procent ogólnego zużycia mocy. O wiele więcej wymagają wyświetlacz oraz procesor. Ale porównując dyski, najbardziej energooszczędny jest oczywiście dysk SSD, następnie hybrydowy, a dysk HDD wcale nie zostaje daleko w tyle.

Powyższe kryteria mają na celu pomoc w zdefiniowaniu potrzeb użytkownika dotyczących przechowywania danych i w efekcie pomóc w podjęciu decyzji, z której wybierający będzie w pełni zadowolony.

dane-w-chmurze
Poprzedni post

Dane w chmurze – czy są bezpieczne?

wolny-komputer
Następny post

Komputer działa za wolno. Co robić?

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>