Hacking

Ransomeware coraz groźniejsze

Cyberprzestępczość zyskuje coraz szerszy wymiar, dopada coraz większe grono użytkowników sieci. Internetowi przestępcy czują się bezkarni, a to z kolei przekłada się na coraz większą pomysłowość. Dzięki temu zarabiają miliony. Przejmowanie komputerów stało się już plagą, o czym niemal każdego dnia informują media.

Ransomware – bo o nim mowa – to złośliwe oprogramowanie umożliwiające cyberprzestępcom przejęcie komputera, a następnie zaszyfrowanie danych. Jedynym sposobem na odzyskanie danych jest zapłata okupu. Przelewu w żądanej wysokości należy dokonać na wirtualne konto cyberprzestępcy. Oczywiście sprytny i doświadczony internetowy oszust nie „podłoży” się organom ścigania, bowiem „opłatę” należy uiścić w kryptowalucie bitcoin. Po dokonaniu przelewu do użytkownika, który padł ofiarą cyberprzestępców powinna trafić instrukcja wraz z z kluczem, który pozwoli na odszyfrowanie danych. Powinna, choć nie zawsze tak się dzieje.

Warto wiedzieć, że oprogramowanie ransomware jest dostępne w setkach odmian, niektóre z nich mogą całkowicie blokować dostęp do systemu operacyjnego. Przeprowadzone badania dowodzą, że ilość ataków związanych ze złośliwym oprogramowaniem w porównaniu z minionym rokiem drastycznie wzrosła. Najwięcej dokonano ich w Stanach Zjednoczonych, następnie w Japonii i Wielkiej Brytanii. Czy oznacza to, że możemy odetchnąć z ulgą? Nic bardziej mylnego. Dlatego też warto wiedzieć jak uchronić się przed ransomware. Przede wszystkim nie otwierajmy załączników wiadomości od nieznanych nam nadawców. Należy także regularnie aktualizować system operacyjny oraz oprogramowanie antywirusowe, nie pomijając przy tym innych aplikacji. Wskazane jest również stworzenie kopii zapasowej plików i przechowywanie ich w magazynie, który jest odłączony od naszego komputera. Ostatnim, również ważnym krokiem jest konfiguracja ustawień dostępu do współdzielonych sieciowych folderów, w taki sposób, aby uprawnienia zapisu były nadane wyłącznie właścicielowi folderu. Pamiętajmy, że ofiarą cyberprzestępców może paść każdy.

Microsoft Azure
Poprzedni post

Usługi w chmurze – przyszłość jest bliżej niż myślisz

Build 2016
Następny post

Co nowego zaoferuje Microsoft, czyli Build 2016

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>