CiekawostkiTechnologia

Komputer zna Twoje emocje?

Automatyczne rozpoznawanie twarzy nie jest już niczym zaskakującym. Tego typu systemy stosowane są między innymi w monitoringu czy też popularnych portalach społecznościowych. Tymczasem Microsoft pracuje nad technologią, która umożliwi automatyczne rozpoznawanie ludzkich emocji bazując na wyrazie twarzy.

Na razie wersja testowa

Ocena stanu emocjonalnego człowieka to krok dalej od możliwości automatycznego rozpoznawania twarzy. Wersja testowa narzędzia rozpoznającego ludzkie emocje została umieszczona w sieci przez Microsoft. Opracowany przez inżynierów Microsoftu system wykorzystuje algorytmy, jednak poza tym zastosowano rozwiązanie, jakim jest uczenie maszynowe polegające na udoskonalaniu i tym samym dokładniejszym określaniu ludzkich emocji podczas użytkowania.

Złość, radość, smutek

Jak przebiega cały proces? Umieszczamy w aplikacji zdjęcie bądź też link do niego, a następnie program rozpoczyna rozpoznawanie twarzy. Kiedy już twarz zostanie wykryta, wówczas przypisywana jest punktacja w ośmiu kategoriach, którymi są: złość, pogarda, odraza, strach, szczęście, neutralne, smutek oraz zaskoczenie. Z kolei punkty przyznawane są od 0 do 1.

Narzędzie do rozpoznawania emocji w praktyce

Choć rozwiązanie Microsoftu wydaje się ciekawe, to czy jednak służy do czegoś praktycznego? W chwili obecnej raczej nie, jednak z pewnością zostanie wykorzystane na przykład w smartfonach oferujących coraz to nowe możliwości. Taka funkcjonalność znajdzie również swoje zastosowanie w monitoringu, a konkretnie pozwoliłaby usprawnić jego działanie poprzez łatwiejszą obserwację ludzi i ich stanów emocjonalnych. Narzędzie Microsoftu mogłoby sprawdzić się również w działaniach marketingowych, dając możliwość weryfikowania skuteczności prowadzonych kampanii.

Narzędzie rozpoznające ludzkie emocje dla wielu osób może wydawać się zbędnym rozwiązaniem, jednak niewątpliwie tkwi w nim potencjał, a jego wykorzystanie mogłoby zaowocować licznymi korzyściami w różnych dziedzinach życia.

Błąd 451.
Poprzedni post

Co oznacza błąd 451?

Klawiatura Emoji
Następny post

Klawiatura z emotikonami. Wyraź się!

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>