Na prędkość działania komputera wpływ ma wiele czynników. Jednak nie zawsze można określić, co jest ewidentą przyczyną takiego stanu rzeczy. Często są to przyczyny, z którymi można sobie bardzo szybko poradzić. Wówczas warto zastosować się do kilku porad. Ich realizacja nie jest niczym trudnym, a okazać się mogą bardzo pomocne.

Złośliwe oprogramowanie, obciążony system

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest przeskanowanie systemu za pomocą programu antywirusowego, dzięki czemu możliwe będzie wykrycie złośliwego oprogramowania, które często bywa jedną z przyczyn zbyt wolnego działania komputera. Kolejnym czynnikiem może być obciążenie systemu poprzez uruchomienie zbyt dużej ilości programów, które nierzadko włączają się wraz ze startem komputera. Każdy z tych programów stanowi obciążenie dla sprzętu. Kolejnym już winowajcą zbyt wolnego działania komputera mogą być procesy obciążające procesor. Takie procesy mogą pochłaniać nawet do 100 procent mocy obliczeniowej procesora! Co może być procesem? Program bądź też jego niezależna część. Jeżeli już zdobędziemy informację dotyczącą tego, który proces niekorzystnie wpływa na działanie naszego komputera, warto zorientować się, za co proces ten odpowiada, a także z jakim programem jest połączony. Zakończenie procesu jest bardzo łatwym zadaniem. Jeżeli jednak problem będzie powracał, konieczne będzie zagłębienie się w temat nieco głębiej.

Zbyt mało pamięci

Na wolne działanie komputera wpływ może mieć również mała ilość pamięci RAM. To właśnie pamięć ma ogromny wpływ na wydajność urządzenia. Jak sobie poradzić z problemem małej ilości pamięci? W tym miejscu powraca kwestia dużej ilości uruchomionych zbędnych programów. Innym rozwiązaniem jest dołożenie pamięci. Z pewnością wpłynie to korzystnie na działanie komputera.

Winowajcą może być rejestr

Innym sposobem na przyspieszenie komputera jest wyczyszczenie rejestru, który podczas użytkowania systemu wypełniony zostaje nawet setkami wpisów. Wśród nich mogą znajdować się pozostałości po programach, których już nie ma na dysku. Rejestr można wyczyścić wykorzystując specjalnie do tego przeznaczone aplikacje.

Sprawdź podzespoły

Wśród innych przyczyn mających wpływ na wolne działanie komputera znajdować się mogą uszkodzone podzespoły. Może to być na przykład uszkodzony dysk twardy. Podzespoły sprawdzić można korzystając z programów przeznaczonych do tego właśnie celu. Warto wiedzieć, że na spowolnione działanie sprzętu wpływa także zasilacz, a konkretnie skoki napięcia, które wywołać mogą dużo poważniejsze skutki niż zbyt wolne działanie komputera.

Przyspiesz swój komputer

Podsumowując, przyczyn zbyt wolnego działań komputera jest wiele. Z niektórymi jednak łatwo sobie można poradzić. Nie wymagana jest do tego specjalistyczna wiedza. Przede wszystkim warto wykonać kilka podstawowych czynności takich jak regularne skanowanie komputera, czyszczenie dysku, dzięki czemu zwolnione zostanie miejsce na dysku twardym, defragmentacja dysku komputera, a ponadto uaktualnienie systemu operacyjnego do nowszej wersji.

dysk-twardy-hdd-ssd
Poprzedni post

SSD czy HDD – który dysk wybrać?

medycyna
Następny post

Jak technologie poprawiają komfort życia chorych?

Ernest Mejer

Ernest Mejer

W dziedzinie elektronicznych gadżetów nie ma sobie równych. Specjalizuje się również w innych segmentach IT. Nowe rozwiązania technologiczne są jego głównym punktem zainteresowania.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>