Innowacyjne rozwiązania komunikacyjne to przyszłość rynku technologicznego. Co prawda co jakiś czas pojawiają się na nim technologie, które z założenia mają go zrewolucjonizować, jednak jedynie nielicznym udaje się zagościć u użytkowników na dłużej. Jednym z nowoczesnych rozwiązań o sporym – zgodnie z zapowiedziami operatorów komórkowych – potencjale jest joyn (Rich Communications Services), standard komunikacji, który już wkrótce będzie powszechnie wykorzystywany.

joyn rozszerza pojęcie komunikacji, umożliwiając przeprowadzanie indywidualnych i grupowych czatów, przesyłanie między użytkownikami plików w formatach JPG, AVI, MP3, PDF, DOC, XLS, ZIP oraz szeregu innych, a także przekazywanie informacji o dostępności poszczególnych usług u drugiej strony w czasie rzeczywistym. Poza połączeniem głosowym udostępnia także wzbogacanie standardowej komunikacji wysokojakościowym strumieniem wideo. Bardzo komfortowe jest też wykorzystywane w komunikatorze WhatsApp bazowanie na numerze telefonu, bez konieczności generowania nowych, specjalnych numerów, list kontaktowych czy dedykowanych identyfikatorów.

Mobilnie znaczy wygodnie?

joyn-fon

Standard joyn ma stanowić nowy wymiar komunikacji mobilnej. Jego twórcy, umiejętnie wykorzystując możliwości nowych technologii z potrzebami odbiorców, sprytnie wykorzystali potencjał, tworząc platformę do wymiany informacji i materiałów. Wdrażając usługę do wszystkich nowych telefonów (na podobnej zasadzie co sms) pokazali, że czują współczesny rynek i mogą na nim sporo zamieszać. Ze względu na najważniejsze bolączki współczesnych użytkowników, rozwiązanie dostępne jest bez instalacji i rejestracji oraz działa pomiędzy sieciami.

Krytyka

Po wprowadzeniu na rynek nowej platformy pojawiło się mnóstwo skrajnych komentarzy. Te negatywne zarzucały jej głównie wykorzystanie mechanizmów zastosowanych w analogicznym rozwiązaniu WhatsApp. Komentatorzy zwracali uwagę na popularność, jaką cieszy się w Europie, będąc niepodważalnym liderem na rynku komunikacyjnym (poza nim są jeszcze: Facebook, Skype oraz azjatyckie WeChat czy Kakao). Nadmieniali też, że taka sytuacja jest niewątpliwym problemem dla operatorów komórkowych, którzy widząc dynamikę rozwoju tego typu aplikacji, musieli zareagować. Sami użytkownicy również nie szczędzili słów krytyki, zarzucając standardowi joyn m.in. brak możliwości wysyłania multimediów w rozmowach konferencyjnych, opóźnienia w wysyłaniu wiadomości oraz błędy w odbiorze wiadomości czatu przy włączonym Wi-Fi.

Prognozy

joyn-tel

Analitycy podkreślają, że operatorzy już wcześniej starali się reagować na rynkowe trendy, m.in. wprowadzając platformy Libon, Tu Me czy Bobsled. Pojawiają się więc głosy, że może już nieco za późno na joyn, oraz że jego przyjęcie może nie spotkać się z oczekiwanym entuzjazmem wśród użytkowników, a to z kolei stworzyłoby idealną okazję dla nowych graczy. O tym, czy tak się stanie przekonamy się już wkrótce.

joyn w Polsce

W Polsce joyn co prawda dopiero raczkuje, jednak i u nas ma być wkrótce powszechnie dostępne. Technologię testował swego czasu T-Mobile. W tym roku, za mocną swojego sztandarowego projektu „Testuj z Orange” testy usługi przeprowadza także Orange.

ataki na smartfony
Poprzedni post

Cyberprzestępcy coraz częściej atakują użytkowników smartfonów!

tesla elon musk
Następny post

Elon Musk – Iron Man z Pretorii

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>