Zastosowanie nowoczesnych technologii we współczesnym świecie trudno opisać w jednym zdaniu. Zapewniają niezwykłą jakość rozrywki i rozszerzają możliwości o nowe, dotychczas niedostępne obszary. Jednak poza wypełnianiem wolnego czasu mogą pomagać osobom z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi w prowadzeniu w miarę normalnego trybu życia.

Stosowanie nowych osiągnięć technologicznych w bankowości, handlu, rozrywce czy łączności jest nieodłącznym elementem każdej ze wspomnianych branż. Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań do profilaktyki, diagnostyki i samego leczenia to przełom, który bezpośrednio przekłada się na poprawę jakości i komfortu życia.

Rewolucja w medycynie

Rozwinięty sektor służby zdrowia to jeden z podstawowych warunków decydujących o poziomie życia. Oczywiście technologie już zmieniły oblicze medycyny, jednak ich rozwój pozwala na zauważenie pewnych etapów, które stopniowo rewolucjonizują branżę zdrowotną. Nie chcemy w tym momencie rozwijać zalet urządzeń do EKG, USG, inkubatorów, mammografów, angiografów, aparatów 3D czy maszyn do rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej, które bezsprzecznie są krokiem milowym tworzącym nierozerwalną więź między medycyną a nowymi technologiami, jednak nie dotyczą tematu głównego, nad którym chcielibyśmy się skupić.

Prostota i funkcjonalność

Zauważalnym trendem na rynku nowych technologii są urządzenia wearable. Ma to w pewnym stopniu odzwierciedlenie także na rynku zdrowotnym. Coraz częściej mamy do czynienia z innowacyjnymi, często bardzo prostymi produktami, które pomagają chorym w codziennej walce z ograniczeniami. Niepełnosprawni, którym konwencjonalna medycyna już nie ma nic do zaoferowania, bo jej osiągnięcia nie umożliwiają leczenia pewnych jednostek chorobowych stanowią szeroką grupę osób, którym warto pomóc.

Ulga dla chorych

Doskonałym przykładem wykorzystania technologii w ułatwieniu życia chorym są produkty Liftware. To proste narzędzia, których działanie odciąża użytkowników cierpiących na chorobę Parkinsona, dając namiastkę normalnego życia. Pierwszym z nich jest łyżka, która reagując na drżenie rąk, wibruje w taki sposób, by koordynować ruchy i umożliwić nabranie pokarmu bez wylewania. Nie brzmi to odkrywczo, ale aż trudno pomyśleć, że dla milionów ludzi na całym świecie nie było dotychczas alternatywy, a spożywanie posiłków stanowiło niemałe wyzwanie.

Redukcja ograniczeń

Ciekawym rozwiązaniem jest również proponowany przez tę samą firmę ARC Pen, który umożliwia chorym na Parkinsona wykonywanie czynności dotychczas dla nich niedostępnej – pisania. Jednym z symptomów choroby jest tzw. mikrografia, polegająca na stopniowym zmniejszaniu liter, przez co im pacjent więcej pisze, tym trudniej odczytać, co chce przekazać. Silnik wibracyjny w długopisie stymuluje mięśnie, przywracając większą kontrolę nad dłonią. Dzięki swoim rozmiarom urządzenie wyróżnia się wygodą stosowania.

Inteligentne rozwiązanie

Interesującą propozycją są także inteligentne soczewki kontaktowe Google X, które wykorzystując zintegrowany czujnik i odbiornik radiowy na powierzchni soczewki monitorują poziom glukozy we łzach u osób cierpiących na cukrzycę. Przeprowadzają bezinwazyjne badanie dwa razy na sekundę, zapewniając wysoki komfort i swobodę.

wolny-komputer
Poprzedni post

Komputer działa za wolno. Co robić?

cyber
Następny post

Ile zarabiają cyberprzestępcy?

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>