Wyszukiwarka Google, Gmail, YouTube i telefon z Androidem – to wszystko sprawia, że Google wie bardzo dużo o swoich użytkownikach. Koncern wchodzi w posiadanie takich danych jak profil osobowościowy, historia lokalizacji, historia wyszukiwania i nie tylko. Na podstawie tych informacji, bez trudu można stworzyć bogaty w różnego rodzaju dane profil użytkownika.

Google wie jakie masz zainteresowania

Choć nigdy nie podawaliśmy swoich danych na temat płci, wieku czy zainteresowań, to Google prawdopodobnie jest w ich posiadaniu. Tworzony jest profil użytkownika, co przekłada się na spersonalizowane reklamy, które „podsyła” nam Google. Dobrą wiadomością jest jednak możliwość zrezygnowania z opcji reklam opartych na zainteresowaniach w Google.

Google wie gdzie byłeś

Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że Google zawsze bardzo dobrze wie, gdzie aktualnie przebywamy. Wszystko to za sprawą GPS-ów znajdujących się w telefonach pracujących na systemie Android. Google nie tylko zbiera, ale także archiwizuje takie informacje. W efekcie klikając pod odpowiedni adres, możemy poznać wszelkie lokalizacje, w których byliśmy, łącznie z informacją o godzinie. Wszystko to od czasu, kiedy weszliśmy w posiadanie smartfona z Androidem. Jeżeli nie chcemy, aby Google posiadał aż tyle informacji na nasz temat, usługi lokalizacji można wyłączyć w pewnym zakresie.

Google wie czego szukałeś

Nikogo z pewnością nie zdziwi fakt, że Google posiada szczegółowe informacje na temat tego, co było wyszukiwane w internecie. Wszystko oczywiście dzięki wyszukiwarce, która dla większości ludzi stanowi podstawowe narzędzie podczas serfowania po sieci. Osobiście się można o tym przekonać, wchodząc na odpowiednią stronę. Na szczęście również i tę funkcję można wyłączyć.

Google wie jakich aplikacji używałeś

Pobierając różnego rodzaju aplikacje na swojego smartfona z Androidem korzystamy z konta Google. To duże ułatwienie, ponieważ nie wymaga zakładania kont za każdym razem, a co za tym idzie, konieczności pamiętania kolejnych loginów i haseł. Jednak w ten sposób, zwykle nieświadomie, ujawniamy informacje na swój temat. Możliwe jest jednak odebranie udzielonych uprawnień, za pośrednictwem strony internetowej, gdzie jest również widoczna informacja o aplikacjach, które pobieraliśmy na swoje smartfony.

Google wie z jakich urządzeń się logowałeś

Na swoje konto Google logujemy się z różnych urządzeń: komputera – w domu, pracy, u znajomych, z telefonu, nie zawsze swojego, tableta itp. Każde z tych urządzeń jest potencjalnym zagrożeniem. Google zbiera informacje o urządzeniach, z których się logujemy. Istnieje możliwość sprawdzenia pełnej listy. To jednak skuteczny sposób, który pozwoli także na sprawdzenie, czy z naszego konta nie korzystają osoby do tego nieuprawnione.

Google wie więcej niż byś chciał

Jak się okazuje, Google gromadzi bardzo dużo informacji na nasz temat. Wystarczy korzystać z wyszukiwarki Google, Gmaila, YouTube czy telefonu z Androidem. Google wie m.in. o tym czego szukamy w internecie, zna nasze publiczne IP, zna naszą przybliżoną lokalizację, wie jakie są nasze zainteresowania i co prawdopodobnie będziemy chcieli kupić, wie też jakie dane przechowujemy na komputerze.

hacking-tv
Poprzedni post

Hakowanie monitoringu – nowy wymiar zagrożeń

ataki na smartfony
Następny post

Cyberprzestępcy coraz częściej atakują użytkowników smartfonów!

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>