O Elonie Musku trudno jest napisać w kilku zdaniach. Czołowe serwisy informacyjne określają go jako przedsiębiorcę i filantropa. Trudno jednak nie przyznać, że określenie go wizjonerem i geniuszem jest w pełni uzasadnione. Bo jak inaczej nazwać osobę, która jednocześnie jest założycielem firm PayPal (płatności internetowe), SpaceX (podróże kosmiczne), Tesla Motors (elektryczne samochody), w tym samym czasie prowadzi działalność filantropijną, a swój pierwszy program sprzedała w wieku 12 lat?

Tytułowe nawiązanie do postaci z komiksów Marvela nie jest przypadkowe. To właśnie na życiu Muska wzorowano jego filmową postać. Robert Downey Jr. naśladował go, by dobrze odegrać swoją rolę, a ta była dość wymagająca, bo musiał przedstawić wiarygodne połączenie cech geniusza, filantropa, milionera i playboya.

Najmłodsze lata

loty w kosmos elon musk

Elon od najmłodszych lat wyróżniał się na tle rówieśników, przez co był wyśmiewany i nękany w szkole. Jako dziesięciolatek złożył swój pierwszy komputer, by dwa lata później sprzedać swoją pierwszą grę. Wprowadzenie sprzętu komputerowego do szkoły pozwoliło mu przetrwać trudny okres. Chcąc uciec przed reżimową służbą wojskową, ściśle związaną z polityką apartheidu, 17-letni Musk uciekł z kraju do Kanady z nadzieją przeprowadzki do USA. Zajmował się wszystkim, co przynosiło mu jakikolwiek dochód i pozwalało na przetrwanie – pracował na farmie, przy wyrębie lasów i czyścił kotły w tartaku. Po przeniesieniu się do Toronto pracował w banku, w dziale IT. W 1992 roku dostał stypendium uniwersytetu w Pensylwanii. Po ukończeniu fizyki i ekonomii rozpoczął studia doktoranckie na uniwersytecie w Stanford. Jego kariera akademicka nie trwała jednak zbyt długo i po zaledwie dwóch dniach z nich zrezygnował, zakładając swoją pierwszą firmę Zip2.

Działalność biznesowa

spaceX - Elon Musk

W 1999 roku Musk sprzedał Zip2 za 307 milionów USD i 34 miliony w opcjach. W tym samym roku założył serwis płatniczy X.com, który dwa lata później zmienił nazwę na PayPal. W 2002 roku platforma została wykupiona przez eBay za 1,5 miliarda USD w opcjach. Historia bajecznej kariery przedsiębiorcy-wizjonera dopiero zaczynała się rozkręcać. W tym samym roku założył SpaceX (Space Exploration Technologies), firmę, której działania skupiają się wokół konstruowania rakiet dla pojazdów kosmicznych. Celem geniusza stało się 100-krotne zmniejszenie kosztów podróży kosmicznych. Chce kolonizować inne planety i przenieść cywilizację poza Ziemię, by w razie zagrożenia mieć jakąkolwiek alternatywę.

Pasmo sukcesów

Elon Musk

Elon Musk kojarzony jest jednak głównie jako architekt i jeden z założycieli firmy Tesla Motors, zajmującej się produkowaniem innowacyjnych elektrycznych samochodów dedykowanych masowym klientom. Jego rewolucyjne podejście do biznesu sprawiło, że początkowo sprzedawał samochody bardzo drogie, by środki ze sprzedaży odbiorcom z najwyższej półki przeznaczyć na badania nad pojazdami dla klientów mniej zamożnych. To jednak nie wszystko. Jego działalność dotyczy również SolarCity, w której jest inwestorem i członkiem zarządu. Nowoczesna firma, zarządzana przez jego kuzyna, skupia się na produkcji ogniw fotowoltaicznych. Podobnie jak Tesla, działa na rzecz zapobiegania globalnemu ociepleniu.

Człowiek przyszłości

hyperloop concept

Przedsiębiorca pracuje też nad rewolucyjnym projektem Hyperloop. Jego koncepcja zakłada budowę 560-kilometrowego błyskawicznego połączenia między miastami wokół Los Angeles i San Francisco, którego prędkość pokonywałaby możliwości dróg lotniczych. Dzięki naddźwiękowemu urządzeniu, generującymi spore nadwyżki energii, które później trafiałyby do elektrowni, pasażerowie przemieszczali by się za darmo. Wizja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy po początkowo dość sceptycznym nastawieniu do Muska, obecnie widzą w nim prawdziwego wizjonera, który kształtuje przyszłość technologii w wymiarze globalnym.

Żywa legenda

kosmos elon musk

Elon Musk z uporem maniaka udowadnia, że chce zmieniać świat i – mało tego – doskonale wie, jak na tym nieźle zarobić. To jeden z najbogatszych ludzi na świecie, który – jak sam przyznaje – jest pracoholikiem, a cały wolny czas poświęca pięciorgu swoich dzieci. Jest rozwodnikiem, dwa razy stawał na ślubnym kobiercu. Ma obsesję na temat życia na Marsie – zapowiedział, że chce tam umrzeć. Poza genialnymi decyzjami rynkowymi, ma także fantazję. By spełnić marzenie z młodości, kupił samochód Jamesa Bonda z filmu „Szpieg, który mnie kochał”. Zdradził też, że pracuje nad jego ulepszeniem. Jakiś czas temu z rozbrajającą szczerością przyznał, że Hyperloop nie jest dla niego sposobem na zrobienie dużych pieniędzy, ale… chciałby zobaczyć, jak działa. Oby się udało!

elon musk tony stark - infografika

joyn-logo
Poprzedni post

joyn w Polsce – świeże spojrzenie na komunikację - chat, sms

hacking kamerki
Następny post

Czy warto zaklejać kamerę internetową?

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>