CiekawostkiTechnologia

Dzieciństwo a technologia. Jak było kiedyś, jak jest teraz

Dzieciństwo w latach dziewięćdziesiątych – trzepak przed blokiem, rower, skakanka, guma do skakania, kreda, którą na chodniku można było wyczarować dosłownie wszystko, kasety magnetofonowe, w porywach bajka na VHS, ewentualnie zakazany przez rodziców film z Arnoldem Schwarzeneggerem. Dzieciństwo obecnie – Xbox z Kinectem, ewentualnie PlayStation. Wakacje w latach dziewięćdziesiątych – zabawa na powietrzu od rana do nocy, tabun znajomych, dużo uśmiechu, mało snu. Wakacje obecnie – Xbox z Kinectem, ewentualnie PlayStation, mało snu. Wnioski?

Powyższe zestawienie jest oczywiście przesadzone, ale niezaprzeczalnie kiedyś było… inaczej. Co prawda nie brakowało prymitywnych gierek telewizyjnych czy pierwotnych form komputerów, ale zabawa, nawet ta bardziej zaawansowana pod względem technologii, zawsze miała wspólny mianownik – towarzystwo. I nawet, jak ktoś już posiadał super sprzęt z joystickami, musiał cierpliwie czekać na swoją kolejkę. Teraz nie ma tego „problemu” – dzieciaki mają sprzęt na wyłączność. Nie wychodząc z domu, mogą grać w piłkę, tańczyć, grać na instrumentach, a nawet czarować! Tylko jakoś mało miejsca zostaje dla rozleniwionej dostępem wszystkiego wszędzie wyobraźni.

Już za moich czasów pojawiła się raczkująca technologia spersonalizowanych urządzeń spędzającym z dzieckiem 24 h na dobę. Wyglądało to jednak nieco inaczej niż współczesny, napędzany nowościami rynek. Tamagotchi i Furbie szturmem zdobyły serca najmłodszych i równie błyskawicznie im się znudziły, po czym wszystko wróciło do normy. Współcześnie twórcy trzymają rękę na pulsie, pilnując, by najmłodszym nie zabrakło nowych atrakcji.

Możecie nazwać mnie sceptykiem, ignorantem i wujkiem samo zło, ale jednego jestem pewien – za nic w świecie nie zmieniłbym nic w moim dzieciństwie. No, może trochę częściej grywałbym w wilka bez zajca, który zbierał jajka 😉

Klawiatura Emoji
Poprzedni post

Klawiatura z emotikonami. Wyraź się!

Microsoft Azure
Następny post

Usługi w chmurze – przyszłość jest bliżej niż myślisz

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>