Jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy zaklejają swoją kamerę internetową i usłyszeli z tego powodu drwiny od znajomych, nie martw się – nie oszalałeś. Twoja paranoja jest całkowicie uzasadniona, ponieważ przejęcie kontroli nad twoją kamerą internetową przez internetowych oszustów wcale nie jest takie niemożliwe.

Uważaj, co robisz przed ekranem

W internecie i mediach co chwilę pojawiają się, może odrobinę przesadzone, opisy spraw, gdzie przestępca szantażował kogoś za pomocą kompromitującego materiału nagranego za pośrednictwem kamerki internetowej. Mógł to zrobić, ponieważ wcześniej zainfekował komputer ofiary programami typu spyware, używając narzędzi umożliwiających zdalny dostęp w celu aktywowania przekazywania obrazu do zewnętrznego źródła.

monitoring

Uważaj, w co klikasz

Istnieje prostszy sposób na wykorzystanie ryzykownych zachowań użytkowników niż hackowanie za pomocą wirusów typu Trojan. Strony internetowe wykorzystują technikę przechwytywania kliknięć, która jest najprostszym sposobem na przejęcie kamery. Użytkownik widzi przycisk, który powinien zamknąć wyświetloną reklamę, więc w większości przypadków po prostu w niego klika. Oszuści tworzą zatem przezroczysty przycisk w tym samym miejscu, który aktywuje skrypt włączający kamerę. Czasami przeglądarka pyta użytkownika o pozwolenie na użycie kamery internetowej lub audio. Wyobraź sobie zatem, że okno dialogowe jest niewidoczne, a przycisk „tak” umiejscowiony jest dokładnie w miejscu, które masz zamiar kliknąć. A kolejny skrypt zajmie się wyłączeniem światełka przy kamerze, by nie dać ci poznać, że w ogóle została włączona.  Ale nie tylko przestępcy i szantażyści wykorzystują tę słabość naszeg systemu bezpieczeństwa. Nikogo nie zaskoczy popularne przekonanie, że organizacje rządowe i nie tylko czasami używają kamer w celach szpiegowskich.

podglądanie

Uważaj i nie zaniedbuj aktualizacji

Pierwszym krokiem do zapewnienia sobie bezpieczeństwa jest pilnowanie, by oprogramowanie takie jak przeglądarki internetowe i antywirusy instalowało na bieżąco wszelkie potrzebne aktualizacje. Niektóre przeglądarki udostępniają także wtyczki pozwalające na wyłączenie niechcianych skryptów i informujące użytkownika o rodzaju działań podejmowanych przez odwiedzane strony.

kamera internetowa zaklejona

Może jednak zaklej?

Czy warto więc zaklejać swoją kamerkę internetową? Możliwe. Plaster, taśma lub karteczka samoprzylepna nie zablokują może przesyłania audio, ale z pewnością wyeliminują możliwość nieautoryzowanego przesyłania obrazu z kamery internetowej użytkownika. Jeśli nie jesteś fanem czatów i rozmów wideo, może to być rozwiązanie dla ciebie. Ale jeśli chcesz naprawdę zadbać o swoje bezpieczeństwo, najlepszym podejściem jest zapewnienie sobie kompleksowej ochrony za pomocą odpowiednich programów antywirusowych, a także antispyware i antimalware. Warto także przyjrzeć się swoim zachowaniom w sieci – unikać odwiedzenia podejrzanych stron, dbać o aktualność zainstalowanych programów, a także – nie siadać do komputera w negliżu.

tesla elon musk
Poprzedni post

Elon Musk – Iron Man z Pretorii

windows 10 szpiegowanie
Następny post

Windows 10 szpieguje swoich użytkowników?!

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

1 komentarz

  1. informatyk_bydg
    Sierpień 4, 2015 at 4:06 pm — Odpowiedz

    Proponuję może wyłączenie urządzenia z poziomu płyty głównej, systemu (BIOS, menedżer urządzeń).

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>