Nie wyobrażasz sobie życia bez telefonu? Często sprawdzasz czy masz nową wiadomość? Stajesz się niespokojny jeśli nie masz przy sobie swojego smartfona? Jeżeli na wszystkie te pytania odpowiesz twierdząco, masz powody do zmartwień, ponieważ możesz być uzależniony od nowych technologii!

Uzależnienie nie tylko od smartfonów

W czasach kiedy światem zawładnęły nowe technologie, coraz więcej osób nie wyobraża sobie funkcjonowania nie tylko bez smartfona, ale także innych elektronicznych gadżetów, z których korzystanie bardzo szybko doprowadzić może do uzależnienia. Wielu ludzi tuż po przebudzeniu sięga po swojego smartfona i sprawdza pocztę elektoniczną, portale społecznościowe czy też bieżące wiadomości. Dzień często kończony jest w ten sam sposób. Co więcej, online  jesteśmy przez niemalże cały czas. Uzależnienie powodować mogą też laptopy czy tablety. Nowoczesne technologie zadomowiły się w życiu społeczeństwa, nierzadko jednak wyrządzając przy tym szkody, z których niewiele osób zdaje sobie sprawę.

detox od technologii

Po co cyfrowy detoks?

Zrezygnowanie choć na kilka godzin z komputera, smartfona czy innego elektronicznego gadżetu sprawi, że choć na chwilę powrócimy do rzeczywistości i  na przykład spotkamy się ze znajomymi w świecie realnym, a nie na facebookowym czacie. Oderwanie się od nowych technologii pozwoli na nawiązywanie kontaktów w rzeczywistym świecie. Co więcej, cyfrowy detoks pozwoli na tak zwany reset umysłu, a wiąże się to z odświeżeniem pamięci i koncentracji. Badania dowodzą, że osoby uzależnione od smartfonów gorzej sypiają, dlatego kilkudniowy detoks korzystnie wpłynie też na jakość snu.

Pozostań offline

Drogą ucieczki przed cyfrowym uzależnieniem może być urlop. Wybierając się na wakacje warto zostawić komputer w domu i tym samym przez kilka bądź kilkanaście dni pozostać offline. Co więcej, planując urlop można zdecydować się na „technologiczny detoks”. Tego typu wycieczki ma w swojej ofercie coraz więcej touroperatorów. Taka wycieczka wiąże się z gwarancją ciszy i spokoju, bez dostępu do technologii. To propozycja dla tych, którzy rzadko znajdują możliwość, aby odpocząć. Z oferty skorzystać mogą również osoby, które chciałyby chociaż na kilka dni uwolnić się z od swojego smartfona czy innego elektronicznego gadżetu.

Cyfrowy Detox

Ograniczenia dzięki aplikacjom?

Osoby, które zbyt często sięgają po smartfony mogą skorzystać z aplikacji mobilnych, które pozwolą między innymi na ograniczenie częstotliwości korzystania z różnego rodzaju stron internetowych. Aplikacje umożliwiają użytkownikowi samodzielne dobieranie czasu, podczas którego ograniczone zostają funkcjonalności smartfona. Przykładem są aplikacje Freedom, Anti-Social czy Digital Detox.

Korzystanie z nowych technologii niesie za sobą wiele zalet, przede wszystkim pozwala użytkownikom być na bieżąco. Nowe technologie jednak łatwo mogą doprowadzić do uzależnienia, dlatego też warto od czasu do czasu przeprowadzić kilkudniowy detoks od smartfona czy komputera, który z pewnością wielu osobom uświadomi, że funkcjonowanie bez ciągłego dostępu do internetu jest jak najbardziej możliwe, a przy tym przynosi liczne korzyści.

windows 10 szpiegowanie
Poprzedni post

Windows 10 szpieguje swoich użytkowników?!

bezpieczeństwo na wakajach
Następny post

Cyfrowe bezpieczeństwo na wakacjach. Jak się chronić?

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>