Wakacje to przede wszystkim podróże, więcej transakcji dokonanych online, odbieranie wiadomości z biletami… ale nie tylko. Warto na wszelki wypadek zadać sobie pytanie, co się stanie jeśli informacje zawarte na naszym twardym dysku wpadną w niepowołane ręce. Otóż, internetowi oszuści mogą co najmniej spowodować uszczerbek na naszej reputacji. Mogą też ukraść naszą tożsamość, a nawet użyć naszych udostępnionych informacji, żeby okraść nas na żywo. Warto zatem zapoznać się ze sposobami na uniknięcie zagrożeń online na wakacjach, by móc w pełni cieszyć się odpoczynkiem i słońcem.

wakacyjna aktywność fizyczna

Planujemy aktywność fizyczną? Uwaga na strony z poradami

Wakacje, zwłaszcza latem, to czas, kiedy chcemy wyglądać jak najlepiej. Ale przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu zestawów ćwiczeń może sprawić, że staniemy się celem nielegalnych skryptów optymalizacji wyszukiwania. Wykorzystują one nazwy znanych programów fitness oraz nazwiska popularnych trenerów, aby zachęcić cię do kliknięcia w ich link. Uważajmy zatem, w co klikamy i sprawdźmy, jak wygląda link do strony, na której chcemy się znaleźć. A jeśli jest to znajoma strona, warto wpisać jej adres bezpośrednio w pasku adresu przeglądarki, zamiast korzystać z wyszukiwarek.

Udostępniane dane

Wyjeżdżamy na wakacje? Uwaga na ilość udostępnianych danych

Docieramy do naszego hotelu na brzegu morza i od razu chcemy się podzielić zapierającym dech w piersiach widokiem. Niestety może to narazić nas na poważne ryzyko. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez popularny portal TripAdvisor, aż 27 procent podróżnych dzieli się w sieci faktem przybycia do hotelu, 25 chwali się pobytem w okolicy znanego punktu lub atrakcji, a aż 19 procent melduje się z restauracji. Ogólnie jakieś 57 procent ludzi publikuje w internecie najnowsze wiadomości co do swojego miejsca pobytu. A to naraża ich dom na możliwość włamania i kradzieży, bo dają znać, że nie ma ich w domu na dłużej, co jest właściwie otwartym zaproszeniem dla złodziei.

wifi publiczne

Korzystamy z internetu w miejscach publicznych? Uwaga na bezpieczeństwo

Idealne wakacje zawierają możliwość całkowitego odłączenia się od sieci, ale nie wszyscy możemy tak zrobić. Podczas podróży najprawdopodobniej będziemy korzystać z sieci publicznych, które często nie są zbyt dobrze zabezpieczone. Uważajmy więc, by nie korzystać z serwisów bankowych i zakupowych z miejsc takich jak lokalna kawiarnia, zwłaszcza jeśli takie działania wymagają od nas podania numeru karty i prywatnych danych. Hakerzy czasem nawet tworzą fałszywe sieci, które udają udostępnione wi-fi miejsca, w którym przebywamy, by wyłudzić od nas prywatne dane.

udostępnianie

Posiadamy cyfrowe zdjęcia, bilety i informacje paszportowe? Uwaga na miejsce ich przechowywania

Kiedy korzystamy ze wspomnianych wcześniej publicznych i niezbyt bezpiecznych sieci wi-fi, na naszych laptopach i urządzeniach mobilnych często znajdują się już informacje, które chcielibyśmy chronić. Możemy to zrobić na przykład za pomocą oprogramowania blokującego i szyfrującego, które pozwala nam na zabezpieczenie danych hasłem na komputerze lub pamięci USB. Zgubienie jednego lub drugiego nie będzie już miało tak dotkliwych konsekwencji.

technologia
Poprzedni post

Cyfrowy detoks potrzebny od zaraz?

savoir
Następny post

10 smartfonowych zasad savoir-vivre

Ernest Mejer

Ernest Mejer

W dziedzinie elektronicznych gadżetów nie ma sobie równych. Specjalizuje się również w innych segmentach IT. Nowe rozwiązania technologiczne są jego głównym punktem zainteresowania.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>