CiekawostkiTechnologia

Co oznacza błąd 451?

Najpopularniejszym błędem występującym obecnie w sieci jest 404, który informuje mniej więcej o tym, że coś poszło nie po naszej myśli – wpisaliśmy błędny adres, zawiódł system lub wystąpiła awaria. To jednak nie jedyny komunikat, który możemy znaleźć w internecie. Jeśli z jakiegoś powodu strona jest zamknięta z prawnych względów, użytkownikom od jakiegoś czasu pojawia się nowy, mało znany błąd 451.

Kod błędu 451 ma na celu poinformowanie użytkownika o przyczynach prawnych. Dość często można go zaobserwować m.in. na nielegalnych serwisach VOD. Nie informuje jednak, czy wybrana strona nadal istnieje, czy może będzie jeszcze dostępna. Komunikat kodu 451 to:

HTTP/1.1 451 Unavailable For Legal Reasons
Link: ; rel=”blocked-by”
Content-Type: text/html

Unavailable For Legal Reasons

Unavailable For Legal Reasons

This request may not be serviced in the Roman Province
of Judea due to the Lex Julia Majestatis, which disallows
access to resources hosted on servers deemed to be
operated by the People’s Front of Judea.

Co ciekawe, komunikat pojawia się także wtedy, gdy zarzuty zostały wycofane, a przyczyna leży nie w samym serwerze, tylko u dostawcy usług internetowych. Ta pozornie niewielka zmiana odbiła się szerokim echem w mediach. Zatwierdzenie protokołu 451 przez Internet Engineering Task Force (IETF) jest nazywane końcem wolności słowa i początkiem cenzury w sieci.

Do tej pory blokowanie treści przez władze (z różnych powodów) było przekazywane przez błąd 403. 451 ma być z założenia bardziej jednoznaczny. Sama nazwa jest bezpośrednim nawiązaniem do powieści-dystopii „451 stopni Fahrenheita” Raya Bradbury’ego, która traktuje o cenzurze w świecie, w którym krytyczne myślenie i czytanie książek są zakazane. Tytułowe 451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której – wg treści zawartych w dziele – zaczyna palić się papier. Niepokojące nawiązanie.

Czy wprowadzenie nowego protokołu jest początkiem końca internetu, jaki znamy? Katastroficzne wizje rodem z antyutopii są dość przesadzone, ale już wkrótce na własnej skórze przekonamy się, jak wygląda funkcjonowanie w pozornie tylko wolnym internecie.

Technologie, które zmieniły świat
Poprzedni post

Technologie, które zmieniły świat

Emocje
Następny post

Komputer zna Twoje emocje?

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>