Osoby korzystające ze smartfonów powinny pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. W obecnych czasach każdego użytkownika telefonów obowiązuje smartfonowy savoir-vivre.

smartfonizacja

Smart Dekalog

  • Pierwsza zasada smartfonowego savoir-vivre brzmi: w środkach transportu miejskiego zachowaj dyskrecję. Pamiętać należy o tym, że jadąc autobusem, tramwajem czy pociągiem nie powinniśmy rozmawiać zbyt głośno, jeżeli będzie to możliwe, na przykład podróżując pociągiem – wskazane jest wyjście na korytarz. W sytuacji, kiedy ktoś poprosi o wyłączenie telefonu, należy to zrobić.
  • Druga zasada dotyczy dzwonka. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór standardowego systemowego dźwięku. Przede wszystkim jednak należy wybrać taki dzwonek, którego nie będziemy się wstydzić.
  • Po trzecie – nie pożądaj komórki bliźniego swego. Telefon stał się bazą różnego rodzaju informacji, również tych bardzo prywatnych. Dlatego też nie należy zaglądać do czyjegoś telefonu. Nie czytajmy smsów, nie oglądajmy zdjęć. Nie róbmy tego nawet dla zabawy.
  • Użytkownicy smartfonów powinni pamiętać również o tym, aby nie czytać i nie pisać wiadomości, kiedy idziemy czy też prowadzimy samochód. Uniknąć wówczas można konsekwencji, jakimi może być na przykład spowodowanie kolizji.
  • Smartfonowy savoir-vivre mówi również o tym, aby nie nadużywać kamery. Są zarówno miejsca, jak i sytuacje, gdzie i kiedy zdjęć robić nie można. Dotyczy to również popularnych selfie!
  • Kolejna już, szósta, zasada Smart Dekalogu brzmi: pamiętaj, abyś obietnic dotrzymywał. O czym mowa? O tym, aby słowa – oddzwonię, czy zadzwonię później – nie pozostawały bez echa. Jeżeli nie możemy w danej chwili rozmawiać, koniecznie należy oddzwonić.
  • Po siódme – nie wymuszaj zakończenia rozmowy. Zgodnie z zasadami smartfonowego savoir-vivre, rozmowę kończy ta osoba, która dzwoni. W sytuacji, gdy zerwie połączenie, również powinna ponownie zadzwonić.
  • Kolejną już zasadą, z której przestrzeganiem wielu ludzi ma problem, jest nie zaglądanie do telefonu na spotkaniu, podczas posiłku, a także w trakcie prowadzenia rozmowy twarzą w twarz.
  • Nikomu zapewne nie trzeba przypominać, że są miejsca, pomijając wspomniane już środki transportu, w których nie powinno się rozmawiać – łazienka, winda, szpital, poczekalnia, sala wykładowa, biblioteka, muzeum, kościół, teatr, pogrzeb, wesele i znacznie więcej.
  • Po dziesiąte, pamiętaj, abyś czas cudzy święcił! Smart Dekalog mówi o tym, że kiedy do kogoś dzwonimy, należy przedstawić się rozmówcy, a także zapytać czy nie przeszkadzamy i czy jest to odpowiedni czas na rozmowę. Nie powinniśmy także dzwonić zbyt wcześnie, ani zbyt późno.

savoir-vivre

Po jedenaste…

Do smartfonowego savoir-vivre należy dodać jeszcze jedną, jedenastą zasadę, która mówi o tym, aby nie dzwonić, ani nie pisać wiadomości spożywając alkohol… O skutkach takiego działania zapewne nie trzeba nikogo przekonywać.

Smartfonowy savoir-vivre rozbudować można o jeszcze kilka kolejnych zasad. W dobrym guście będzie stosowanie się do przedstawionego Smart Dekalogu. Są bowiem sytuacje, w których korzystać z telefonu po prostu nie wypada. Stosując się do zasad smartfonowego savoir-vivre unikniemy nieprzychylnych komentarzy i krzywych spojrzeń.

bezpieczeństwo na wakajach
Poprzedni post

Cyfrowe bezpieczeństwo na wakacjach. Jak się chronić?

jowy
Następny post

Czym są JOW-y? Jednomandatowe okręgi wyborcze na polskiej scenie politycznej

Rajmund Owczarek

Rajmund Owczarek

Od najmłodszych lat zafascynowany branżą IT, która nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Technologicznymi newsami zapewne nie raz zaskoczy czytelników serwisu radio.org.pl.

Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>